Dryer BOSCH WQG2320LSN
Description
AutoDry: automatically dries laundry exactly the way you want it.
Half load option – optimises drying settings (load detection and duration) for smaller loads.
Environmentally friendly dryer using the most ecological refrigerant (R290).
Fast 40-minute drying programme, suitable for thin fabrics and smaller loads of synthetic garments.
Interior drum lighting: full visibility thanks to an illuminated drum.
Programmes
Standard programmes: cotton, easy care
Special programmes: cotton, shirts/blouses, eco cotton programme, underwear, delicate items, towels, mixed fabrics, 40-minute quick programme, sportswear, bed linen, synthetics, wool finish, timed warm air programme, timed warm air cycle
Additional functions
-
120-minute anti-crease cycle at the end of the programme
-
Half load option: optimises drying for smaller loads
Controls: iron dry, cupboard dry, extra dry, delayed end time, reduced ironing, gentle drying, audible signal, start / reload / pause, 24-hour delayed end time
Specification
| Manufacturer | Bosch |
| Product Model Code | WQG2320LSN |
| Installation Type | free standing or under surface |
| Type Of Dryer | condenser |
| Steaming Technology | none |
| Fluff Filter | yes |
| Anti-Creasing Function | yes |
| Transparent Doors | yes |
| Drying capacity (Kg) | 8 |
| Full Tank Indication | yes |
| Interior Lighting | yes |
| Heat Pump Technology | yes |
| Drum Direction | one-way |
| Child lock | yes |
| Type of motor | inverter |
| Cord lenght | 1.45 m |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 48.1 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 85 cm |
| Max Depth | 64.8 cm |
| Laius | 59.8 cm |
| Product height | 84.2 cm |
| Product depth | 61.3 cm |
| Energy label | D |
| Energy Consumption Per 100 Cycles | 119 |
| Annual Energy Consumption | 216 |
| Cycle Duration | 205 |
| Noise label | B |
| Noise level (dB) | 62 |
| Condensation Class | C |
| Condensation Efficiency % | 83 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/tumbledryers20232534/Label_2142082.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/tumbledryers20232534/Fiche_2142082_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store