Dryer BOSCH WQG245AESN
899,90 €
Description
A++ energy class heat pump dryer with a self-cleaning condenser that saves energy. In addition, the AutoDry sensor detects when the laundry is dry, protecting your garments.
- Self-cleaning condenser – automatically removes lint, saving time and effort.
- Iron Assist: steam function reduces wrinkles and your ironing pile.
- AutoDry: automatically dries laundry exactly to your preferred level.
- Half Load option – optimises drying settings (load and duration) for smaller loads.
- AntiVibration design: exceptionally stable and especially quiet thanks to special vibration protection.
Specification
| Manufacturer | Bosch |
| Product Model Code | WQG245AESN |
| Installation Type | Free standing |
| Type Of Dryer | condenser |
| Steaming Technology | added steam |
| Drying capacity (Kg) | 9 |
| Drum Direction | one-way |
| Type of motor | inverter |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 56.4 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 85 cm |
| Max Depth | 64.8 cm |
| Laius | 59.8 cm |
| Product height | 84.2 cm |
| Product depth | 61.3 cm |
| Energy label | E |
| Energy Consumption Per 100 Cycles | 144 |
| Annual Energy Consumption | 258 |
| Cycle Duration | 176 |
| Noise label | B |
| Noise Level - Spinning (dB) | 64 |
| Condensation Class | C |
| Condensation Efficiency % | 86" |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/tumbledryers20232534/Label_2114862.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/tumbledryers20232534/Fiche_2114862_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Similar products
Dryer AEG TR939M4ZE
1029,20 €
Dryer BOSCH WQB246DLSN
1134,85 €
Dryer BOSCH WQG2450BSN
894,90 €
Dryer ELECTROLUX EW7D595UCE
803,26 €