Dryer BOSCH WQG2420ISN
854,90 €
929,26 €
Description
AutoDry: automatically dries your laundry exactly the way you want it.
Half Load option – optimises drying settings (weight and duration) for smaller loads.
Environmentally friendly dryer with the most eco-friendly refrigerant (R290).
Quick 40-minute drying – ideal for thin fabrics and small loads of synthetic clothing.
Interior drum light: full visibility thanks to the illuminated drum.
Specification
| Manufacturer | Bosch |
| Installation Type | Free standing |
| Type Of Dryer | condenser |
| Steaming Technology | none |
| Fluff Filter | yes |
| Anti-Creasing Function | yes |
| Transparent Doors | yes |
| Drying capacity (Kg) | 9 |
| Full Tank Indication | yes |
| Interior Lighting | yes |
| Heat Pump Technology | yes |
| Drum Direction | one-way |
| Draining Hose | yes |
| Child lock | yes |
| Type of motor | inverter |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 48.5 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 85 cm |
| Max Depth | 64.8 cm |
| Laius | 59.8 cm |
| Product height | 84.2 cm |
| Product depth | 61.3 cm |
| Energy label | D |
| Energy Consumption Per 100 Cycles | 128 |
| Annual Energy Consumption | 234 |
| Cycle Duration | 230 |
| Noise label | B |
| Noise level (dB) | 62 |
| Condensation Class | C |
| Condensation Efficiency % | 83 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/tumbledryers20232534/Label_2142101.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/tumbledryers20232534/Fiche_2142101_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Similar products
Dryer AEG TR939M4ZE
1029,20 €
Dryer BOSCH WQG2450BSN
894,90 €
Dryer ELECTROLUX EW7D385UCE
749,90 €
Dryer ELECTROLUX EW7D595UCE
803,26 €