Dryer BOSCH WQG245DRSN
859,95 €
Description
Series 6 heat pump tumble dryer, 9 kg, WQG245DRSN
- Self-cleaning condenser keeps the condenser filter free of lint and maintains energy efficiency.
- AutoDry: automatically dries your laundry exactly to the level you want.
- Bedding programme with reversible drum rotation: ideal drying results even when drying large and small items together.
- Half Load option – optimises drying settings (load and duration) for smaller loads.
- Environmentally friendly dryer using the most ecological refrigerant (R290).
Specification
| Manufacturer | Bosch |
| Product Model Code | WQG245DRSN |
| Installation Type | Free standing |
| Type Of Dryer | condenser |
| Steaming Technology | none |
| Fluff Filter | yes |
| Self-Cleaning Condenser | yes |
| Anti-Creasing Function | yes |
| Transparent Doors | yes |
| Drying capacity (Kg) | 9 |
| Full Tank Indication | yes |
| Interior Lighting | yes |
| Heat Pump Technology | yes |
| Drum Direction | two-way |
| Draining Hose | yes |
| Child lock | yes |
| Type of motor | inverter |
| Colour | Grey |
| Weight net (kg) | 56.4 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 85 cm |
| Max Depth | 64.8 cm |
| Laius | 59.8 cm |
| Product height | 84.2 cm |
| Product depth | 61.3 cm |
| Energy label | C |
| Energy Consumption Per 100 Cycles | 110 |
| Annual Energy Consumption | 193 |
| Cycle Duration | 195W |
| Noise label | B |
| Noise Level - Spinning (dB) | 61 dB |
| Condensation Class | B |
| Condensation Efficiency % | 88 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/tumbledryers20232534/Label_2223883.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/tumbledryers20232534/Fiche_2223883_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Similar products
Dryer BOSCH WQG2450BSN
894,90 €
Dryer BOSCH WQG245DXSN
800,67 €
Dryer AEG TR939M4ZE
1029,20 €
Dryer ELECTROLUX EW7D495UDE
819,08 €