Headphones HYPERX CLOUDX STINGER2 WHITE/GREEN 75X28AA
85,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
HyperX Cloud Stinger II - Wired Headset for Xbox
The HyperX CloudX Stinger 2 is an officially licensed Xbox headset designed for the Xbox player who values lightweight comfort. The CloudX Stinger 2 keeps the fundamentals of the Cloud Stinger and refines them into a worthy successor. Still weighing in at under 300g, it’s lightweight, but also still packs a hefty audio punch. Enjoy a wide frequency response that allows you to detect the important audio cues that’ll give your opponents away. It features soft memory foam and premium leatherette designed for all-day gaming. Gamers will appreciate HyperX’s passion for its craft, which shows up in quality-of-life features like 90° rotating earcups that make it easy to take a break, or the swivel-to-mute microphone that makes muting your mic simple and obvious. Its swivel-to-mute mic and volume controls are located on the headset, grouping all the most important audio functions right on your head for easy access. The passively noise-cancelling microphone is flexible, so you can precisely position it to give you clear communication with your team.
HyperX Cloud Stinger II | Type Gaming | Head-Band | Sensitivity 40.5 dB(a) | Cord length 1.2 m | Volume control | Colour White / Green | Weight 0.275 kg
| Manufacturer | HYPERX |
| Model | 75X28AA |
| Model Name | HyperX CloudX Stinger II - Wired Headset - Xbox |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Frequency | 10 - 28000 Hz |
| Headphone Features | Gaming |
| Acoustic System | closed |
| Intended use | Gaming |
| Drive | 50 mm |
| Connections | juhtmega |
| Noise cancellation | yes |
| Noise Canceling Type | aktiivne |
| Volume control | yes |
| Impedance (Ohm) | 32 Ω |
| Sensitivity | 41 dB(a) |
| Cord lenght | 1.2 m |
| 3.5 mm Connector | yes |
| Microphone | igasuunaline |
| Microphone Sensitivity | -41.5 dB |
| Colour | white / green |
| Weight net (kg) | 275 g |
| Weight with package (kg) | 0.572 kg |
| Laius | 179 mm |
| Product height | 195 mm |
| Product depth | 95 mm |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | www.hp.com/au-en/shop/hyperx-cloudx-stinger-ii-wired-headset-xbox-75x28aa.html |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee