Headphones HYPERX CLOUD STINGER 2/CORE PS BLACK 6H9B6AA
62,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The HyperX Cloud Stinger 2 Core is the essential entry-level PlayStation headset at an affordable price. Cloud Stinger Core 2 delivers great, immersive sound, comfort, and convenience; all the basic things PlayStation players want from a gaming headset.
With audio controls right on the headset itself and a swivel-to-mute mic, you will not need to interrupt your game and fiddle with menus just to change the volume or mute yourself.
Adjustable sliders and soft ear cushions provide comfort for long gaming sessions, and the flexible mic lets you position the microphone just where you want it. Stay focused on your game thanks to the closed cup design and directional 40mm drivers with enhanced bass.
HyperX Cloud Stinger 2 | Type Gaming | Head-Band | Sensitivity 40.5 dB(a) | Cord length 1.3 m | Volume control | Colour Black | Weight 0.275 kg
| Manufacturer | Hyperx |
| Model | 6H9B6AA |
| Model Name | HyperX Cloud Stinger 2 Core |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Frequency | 10 - 25000 Hz |
| Headphone Features | Gaming |
| Acoustic System | closed |
| Intended use | Gaming |
| Drive | 40 mm |
| Connections | juhtmega |
| Noise cancellation | yes |
| Noise Canceling Type | aktiivne |
| Volume control | yes |
| Impedance (Ohm) | 32.5 Ω |
| Sensitivity | 95 dB |
| Cord lenght | 1.3 m |
| 3.5 mm Connector | yes |
| Microphone Sensitivity | -40.5 dB |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 0.275 kg |
| Weight with package (kg) | 0.5 kg |
| Laius | 179 mm |
| Product height | 195 mm |
| Product depth | 95 mm |
| Dimensions | 179 x 95 x 195 mm |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | www.hp.com/us-en/shop/pdp/hyperx-cloud-stinger-2-core-gaming-headsets-ps-black |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee