Headphones HYPERX CLOUDX STINGER2 WHITE/BLUE 75X29AA
85,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
HyperX Cloud Stinger II - Wired Headset - PlayStation
The Cloud Stinger 2 keeps the Cloud Stinger’s fundamental and refines them into a worthy successor for PlayStation players. Still weighing under 300g, it’s lightweight, but also still packs a hefty audio punch. Enjoy a wide frequency response that helps you detect important audio cues that’ll give your opponents away. Its soft memory foam and premium leatherette deliver comfortable all-day gaming. 90° rotating earcups make it easy to take a break, and muting your mic is obvious with the swivel-to-mute microphone.
HyperX Cloud Stinger II | Type Gaming | Head-Band | Sensitivity 40.5 dB(a) | Cord length 1.2 m | Volume control | Colour White / Blue | Weight 0.275 kg
| Manufacturer | HYPERX |
| Model | 75X29AA |
| Model Name | HyperX Cloud Stinger II - Wired Headset - PlayStation |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Frequency | 10 - 28000 Hz |
| Headphone Features | Gaming |
| Driver Type | dynamic |
| Acoustic System | closed |
| Intended use | Gaming |
| Drive | 50 mm |
| Connections | juhtmega |
| Noise cancellation | yes |
| Noise Canceling Type | aktiivne |
| Volume control | yes |
| Impedance (Ohm) | 32 Ω |
| Sensitivity | 97.5 dB |
| Cord lenght | 1.2 m |
| 3.5 mm Connector | yes |
| Microphone | ühesuunaline |
| Microphone Sensitivity | -41.5 dB |
| Colour | White/blue |
| Weight net (kg) | 275 g |
| Weight with package (kg) | 0.572 kg |
| Laius | 179 mm |
| Product height | 195 mm |
| Product depth | 95 mm |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | www.hp.com/ie-en/products/accessories/product-details/2101509027 |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee