Dryer BOSCH WQH245B9SN
900,97 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Heat pump technology with SelfCleaning Condenser maintains high energy efficiency and eliminates the need for manual cleaning.
AutoDry sensors ensure precise drying results, protecting fabrics by preventing overheating and over-drying.
SmartDry suggests optimal programmes based on laundry load.
HomeConnect – connect your smart appliances to a network.
Smart energy efficiency features ensure even drying and efficient performance for both small and large loads.
| Manufacturer | Bosch |
| Product Model Code | WQH245B9SN |
| Type of Device | tumble dryer |
| Installation Type | free standing or under surface |
| Type Of Dryer | condenser |
| Self-Cleaning Condenser | yes |
| Drying capacity (Kg) | 9 |
| Interior Lighting | yes |
| Heat Pump Technology | yes |
| Drum Direction | two-way |
| Child lock | yes |
| Type of motor | inverter |
| Technologies | Home Connect, AutoDry |
| Võimsustarve | 600 W |
| Colour | valge / tumehall |
| Weight net (kg) | 54.6 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 85 cm |
| Dimensions (H x W x D) cm | 84.2 x 59.8 x 61.3 cm |
| Energy label | C |
| Cycle Duration | 195 min |
| Noise label | B |
| Noise level (dB) | 61 dB |
| Condensation Class | B |
| Condensation Efficiency % | 88 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/tumbledryers20232534/Label_2114708.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/tumbledryers20232534/Fiche_2114708_ET.pdf |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee