49" QD OLED Monitor MSI MPG 491CQP
Description
MPG 491CQP QD-OLED - Next-Gen QD-OLED Panel – With stunning image quality and fast response time.
- Fastest 0.03ms GtG response time and 144Hz refresh rate.
- QD Premium Color – Ensures the color meets the market standard – Delta E≤2.
- Incredible HDR visual – VESA DisplayHDR True Black 400.
- Gaming Intelligence App – Create the perfect viewing settings for your games.
- MSI OLED Care 2.0 – Reduced the risk of OLED image sticking / burn-in.
- KVM – Control multiple devices via one set of keyboard, mouse, and monitor.
- Console Mode – Provide HDMI™ 2.1 with a full 48 Gbps bandwidth.
- 3-Year Burn-In Warranty – Including coverage for OLED burn in.
Model MPG 491CQP QD-OLED | 49" | Gaming/Curved | Panel QD-OLED | Resolution 5120x1440 | Form factor 32:9 | Refresh rate 144Hz | Brightness 250 | Contrast 1500000:1 | Display Matte | Response time 0.03 ms | Horizontal 178 degrees | Vertical 178 degrees | 2xHDMI | 1xDisplayPort | 2xUSB 2.0 | 1xUSB-C | Swivel | Height adjustable | Tilt | 100 mm x 100 mm | Kensington lock | Colour Black
Specification
| Manufacturer | MSI |
| Model | MPG 491CQP QD-OLED |
| Model Name | MPG 491CQP QD-OLED |
| Type Of Monitor | Gaming |
| Diagonal (") | 49 " |
| Screen Size Metric | 124.46 cm |
| Native Resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Supported Graphics Resolutions | 5120 x 1440 |
| Screen type | Curved |
| Screen Technology | QD-OLED |
| Screen Refresh Rate | 144Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 0,03 ms |
| High Definition (HD) | Dual WQHD |
| Contrast | 1500000:1 |
| Brightness (cd/m2) | 250 |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Supported Video Modes | 1440p |
| Pixel size | 0.233 mm |
| Colours | 1.07 mlrd |
| VESA 100 x 100 | yes |
| HDMI ports | 2 |
| Headphones jack | 1 |
| USB 2.0 | 2 |
| USB type C | 1 |
| Display Port | 1 |
| Kensington lock | yes |
| Colour | Black |
| Stand Type | center stand |
| Reversible | yes |
| Tiltable | yes |
| Adjustable height | yes |
| Weight net (kg) | 10300 g |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 8100 g |
| Weight with package (kg) | 16.2 kg |
| Laius | 1195 mm |
| Product height | 328 mm |
| Product depth | 410 mm |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 119.5 x 37.2 x 19 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 119.5 x 41 x 32.8 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 133.2 x 28.6 x 49.3 cm |
| Energy label | F |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1863026/fiches?language=EN |