49" Dual QHD monitor LG 49U950A-W
Description
49-inch UltraWide Dual QHD (5120x1440) Curved Nano IPS Display with 144Hz Refresh Rate
Experience the power of two QHD screens seamlessly merged into a single 49-inch display. The 49-inch UltraWide Dual QHD (5120 x 1440) monitor with a 32:9 aspect ratio provides the screen space of two 27-inch QHD 16:9 monitors in one expansive view. With approximately 70% more pixels than a 32:9 Full HD resolution (3840 x 1080), it delivers excellent clarity and detail.
All-in-One USB-C Connectivity
The USB Type-C™ port enables display output, data transfer, and laptop charging — all through a single cable. With up to 90W of power delivery, it can charge a connected laptop while powering the monitor.
Immersive Sound Without External Speakers
The monitor features built-in 10W x 2 stereo speakers that provide immersive audio for movies, music, and other multimedia content, and support clear voice communication for video and conference calls without the need for external speakers.
Specification
| Manufacturer | LG |
| Model | 49U950A-W |
| Diagonal (") | 49" |
| Screen Size Metric | 124 cm |
| Native Resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Screen type | Curved |
| Screen Technology | LED |
| Response Time | 5 ms |
| High Definition (HD) | Dual QHD |
| DVI | ei |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Colours | 16.7 milj. |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 20W |
| Ethernet | ei |
| HDMI ports | 2 |
| Bluetooth | No |
| Wifi | ei |
| Colour | black / white |
| Weight net (kg) | 17.3 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 12.6 kg |
| Weight with package (kg) | 22.2 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 121.51 x 36.57 x 11.42 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 121.51 x 59.82 x 26 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 133 x 49 x 29.8 cm |
| Energy label | G |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2334407/fiches?language=EN |