49" Dual QHD LCD Monitor DAHUA DHI-LM49-EW410CA
Description
Dahua 49" DQHD Gaming Monitor LM49-EW410CA
With DQHD resolution, the 32:9 ultra-wide screen offers a broader field of view, making it easy to display game maps and business reports.
Designed with a 1800R curvature, the device provides an unparalleled immersive experience with depth in its visuals.
With a wide color gamut of 99% sRGB and 85% NTSC, as well as an average color accuracy of ΔE < 2, the device ensures that visuals are accurately displayed in rich colors.
Equipped with a USB-C port, it easily connects to laptops, smartphones, tablets, and other mobile devices, allowing seamless screen sharing on a large display, while enhancing your web browsing and entertainment experience. It also supports up to 65 W power output for charging mobile devices.
The RJ-45 port supports network signal transmission, allowing the device to be connected to laptops that do not have Ethernet ports.
Supports Picture-by-Picture (PBP), allowing two signals from channels to be processed and displayed on the screen simultaneously, enabling you to conveniently watch movies, play games, and enjoy other forms of entertainment at the same time.
Easily switches to blue light mode to help reduce eye strain and make your viewing experience more comfortable.
The ergonomic stand can be adjusted horizontally and tilted forward and backward, providing you with a comfortable entertainment experience.
Model LM49-EW410CA | 49" | Panel VA | Resolution 5120x1440 | Form factor 16:9 | Refresh rate 120Hz | Brightness 400 | Contrast 3000:1 | Response time 1 ms | Horizontal 178 degrees | Vertical 178 degrees | Speakers | Operation time hours/day 24/7
Specification
| Manufacturer | Dahua |
| Model | DHI-LM49-EW410CA |
| Operation (hours/days) | 24/7 |
| Diagonal (") | 49" |
| Screen Size Metric | 124 cm |
| Native Resolution | 5120 x 1440 |
| Supported Graphics Resolutions | 5120 x 1440 |
| Screen type | Curved |
| Screen Technology | LCD |
| Panel | VA |
| Screen Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| High Definition (HD) | Dual QHD |
| Contrast | 3000:1 |
| Brightness (cd/m2) | 400 |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Supported Video Modes | 1440p |
| Pixel size | 0.2382 mm |
| Temperature range | 0 ... 40 °C |
| VESA 75 x 75 | yes |
| Speakers | Integrated |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 6 W |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 1 |
| Bluetooth | No |
| USB 2.0 | 1 |
| Display Port | 1 |
| Audio output | 1 |
| RJ45 | 1 |
| Wifi | ei |
| Energy consumption | 42 kWh/1000h |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 11500 g |
| Weight with package (kg) | 16.6 kg |
| Laius | 1198.5/1236 mm |
| Product height | 375.6/715 mm |
| Product depth | 160.2/68.3 mm |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 119.85 x 37.56 x 16.02 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 130.5 x 48.6 x 28.4 cm |
| Standby power (W) | 0,5 W |
| Energy label | F |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 3 years |