24" Full HD LCD Monitor LG 24GS60F-B
Description
24" UltraGear™ Full HD IPS Gaming Monitor | 180 Hz, IPS 1 ms (GtG), HDR10
The UltraGear speed standard has been raised from 144 Hz to 180 Hz. Enjoy ultra-clear and smooth visuals with a 180 Hz refresh rate, refreshing images up to 180 times per second.
Sharp image from any angle
Experience vivid visuals with a fast 1 ms response time that reduces ghosting and input lag. The IPS panel also delivers high-quality images from wide viewing angles of up to 178°.
Experience true-to-life colors
This monitor supports a wide color gamut with sRGB 99% (Typ.) and HDR10, reproducing colors with high accuracy so you can experience dramatic visuals exactly as game developers intended, regardless of the game.
Technology for flawless gaming
With NVIDIA® G-SYNC® Compatible and AMD FreeSync™ support, you can enjoy smooth, tear-free graphics with reduced stuttering and flickering caused by differences in frame rates.
Model 24GS60F-B | 24" | Gaming | Panel IPS | Resolution 1920x1080 | Form factor 16:9 | Brightness 300 | Contrast 1000:1 | Display Matte | Response time 1 ms | Horizontal 178 degrees | Vertical 178 degrees | Displayable colours 16.2 million | 1xHDMI | 1xDisplayPort | 1xAV-out | Tilt | 100 mm x 100 mm | Colour Black
Specification
| Manufacturer | LG |
| Model | 24GS60F |
| Model Name | 24GS60F-B |
| Type Of Monitor | Gaming |
| Diagonal (") | 24 |
| Screen Size Metric | 60.47 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Technology | LCD |
| Panel | IPS |
| Screen Refresh Rate | 180 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 1 ms |
| High Definition (HD) | Full HD |
| Contrast | 1000:1 |
| Brightness (cd/m2) | 300 |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Pixel size | 0.2745 mm |
| Colours | 16.7 milj. |
| VESA 100 x 100 | yes |
| Ethernet | ei |
| HDMI ports | 1 |
| Headphones jack | 1 |
| HDMI | 1 |
| Display Port | 1 |
| Audio output | 1 |
| Wifi | ei |
| Colour | Black |
| Tiltable | yes |
| Weight net (kg) | 4 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 3.5 kg |
| Weight with package (kg) | 5.2 kg |
| Laius | 540.8 mm |
| Product height | 408.9 mm |
| Product depth | 180.5 mm |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 54.08 x 32.38 x 4.28 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 54.08 x 40.89 x 18.05 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 61.3 x 39.6 x 14.9 cm |
| Standby power (W) | 0,5 W |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1859697/fiches?language=EN |