24" Full HD LCD Monitor AOC C24G42E
101,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Only for the true valiant
The C24G42E features a 1500R curved Fast VA panel, 180Hz refresh rate, and 1ms GtG response time for smooth visuals. With HDR10, FreeSync Premium, and low input lag, it delivers reliable performance. A sturdy esports base, built-in speakers, and G-Menu software add functionality to this practical gaming monitor.
1500R Curved
Curved design wraps around you putting you at the center of the action and provides an immersive gaming experience.
180Hz Refresh Rate
Competitive and intense gaming demands the best technology to ensure lag-free, smoother gaming. This AGON by AOC monitor features a 180Hz refresh rate, making it 3x faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them very difficult targets to hit. A 180Hz frame rate restores those critical missing images back onto the screen, revealing enemy movements in ultra-smooth motion, letting you more easily target. With this AGON by AOC gaming monitor, you won't have to put up with input-lag and screen tearing.
Live the game at its best with HDR10
HDR10 is here to enhance picture quality even further, improving the synchronization of your GPU or your console with the monitor. This creates a more realistic, immersive, and smooth gaming experience: You’ll feel like stepping in the game, frame by frame.
GMENU
AOC G-Menu is a free tool that you can install on your PC to have complete customization paired with maximum convenience.
23.6 " | 1920 x 1080 pixels | Full HD | 16:9 | LED | VA | 4 ms | Curved | Contrast 3000:1 | Maximum refresh rate 180 Hz | Built-in speaker(s) Yes | 2xHDMI ports quantity | 1xDisplayPorts quantity | Headphone out Yes | VESA Yes
| Manufacturer | AOC |
| Model | C24G42E |
| Diagonal (") | 23.6 |
| Screen Size Metric | 59.9 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen type | Curved |
| Screen LED Backlight | WLED |
| Panel | VA |
| Screen Refresh Rate | 180 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 4 ms |
| Contrast | 3000:1 |
| Brightness (cd/m2) | 250 cd/m² |
| Vertical View Angle | 178 |
| Horisontal View Angle | 178 |
| Colours | 16.7 milj. |
| VESA Mounting | yes |
| VESA 100 x 100 | yes |
| Speakers | Integrated |
| Sound (W) | 4W |
| Technologies | Freesync Premium |
| HDMI | 2 |
| 3.5 mm Connector | yes |
| Display Port | 1 |
| Kensington lock | yes |
| Colour | Black |
| Stand Type | center stand |
| Tiltable | yes |
| Weight net (kg) | 3.18 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 2.82 kg |
| Weight with package (kg) | 5.56 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 53.67 x 32.26 x 7.08 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 53.67 x 42.26 x 19.39 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 65 x 41.5 x 15.9 cm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee