24" Full HD LCD Monitor AOC 24B36X
84,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
One monitor for work and play
The 24B36X is built for seamless transitions between productivity and entertainment. Its 24" FHD display delivers fluid visuals with a 144Hz refresh rate and ultra-fast 0.5ms MPRT. Adaptive Sync ensures tear-free performance, while HDR10 brings rich contrast and color. Designed for comfort, Low Blue Light technology helps reduce eye strain—making the 24B36X a smart, versatile choice for any workspace or gaming station.
144Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 144Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.
0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
MPRT is an acronym for moving picture response time. MPRT technology disables and enables your monitor backlight during picture changes. Through the reduced time a frame is shown on the monitor, “ghosting” and “blurring” effects are reduced, resulting in a smoother, more “fluid” feeling gaming experience.
Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.
Low Blue Light
AOC Lowblue Light protects you from harmful blue light which, during long sessions, has been shown to cause eye strain, headaches, and sleeping disorders. Our Lowblue Light feature reduces the harmful wavelengths emitted without sacrificing color composition, setting the experience free from the worry of eye damage.
Experience enhanced visuals with HDR10
HDR10 technology takes picture quality to the next level, seamlessly enhancing the synchronization between your device and monitor. Enjoy vibrant, true-to-life visuals with enhanced depth, clarity, and color accuracy—perfect for creating an immersive and smooth viewing experience. Whether you're working, watching movies, or simply enjoying high-definition content, HDR10 makes every moment sharper and more engaging.
23.8 " | 1920 x 1080 pixels | Full HD | 16:9 | LED | IPS | 4 ms | Flat | Contrast 1500:1 | Maximum refresh rate 144 Hz | Pixel pitch 0.2745 x 0.2745 mm | 1xHDMI ports quantity | 1xDisplayPorts quantity | Headphone out Yes | VESA Yes
| Manufacturer | AOC |
| Model Name | 24B36X |
| Diagonal (") | 23.8 |
| Screen Size Metric | 60.4 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen type | flat screen |
| Screen Technology | LED |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 4 ms |
| High Definition (HD) | Full HD |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Colours | 16.7 milj. |
| HDMI ports | 1 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 2520 g |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 2210 g |
| Weight with package (kg) | 4.19 kg |
| Energy label | D |
| Energy Label (HDR) | F |
| Warranty | 3 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2326185/fiches?language=EN |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee