24" Full HD LCD Monitor AOC 24E1Q
Description
Innovations to elevate your business
The sleek, 3-sided frameless design of the 24E1Q allows seamless multi-monitor setups. Accurate, rich colours with IPS panel in Full HD. Versatile features including speakers & rich connectivity (VGA, HDMI and DP). Certified green.
FHD Resolution
Want to watch a Blu-ray movie in full quality, enjoy games in high resolution or read crisp text in office applications? Thanks to its Full HD resolution of 1920 x 1080 pixels, this monitor lets you do just that. Whatever you are viewing, with Full HD it will be displayed in rich detail without requiring a high-end graphics card or consuming a lot of your system’s resources.
Display Port
DisplayPort offers ultra-fast digital audio and video transmission without quality loss or input lag. Quickly and easily connect a range of devices to your screen, including your computer, laptop, media player, game console and more. It’s perfect for professionals as well as the most demanding home users.
IPS Panel
IPS panel ensures an excellent viewing experience with lifelike yet brilliant and accurate colours. Colours look consistent no matter from which angle you look at the display.
Low Blue Light
AOC Lowblue Light protects you from harmful blue light which, during long sessions, has been shown to cause eye strain, headaches, and sleeping disorders. Our Lowblue Light feature reduces the harmful wavelengths emitted without sacrificing color composition, setting the experience free from the worry of eye damage.
Flicker Free
AOC Flicker-Free Technology utilises a DC (Direct Current) backlight panel, reducing flickering light levels. With eye strain and fatigue absolutely minimized, feel free to enjoy those long, intense gaming sessions in comfort!
Model 24E1Q | 23.8" | Panel IPS | Resolution 1920x1080 | Form factor 16:9 | Refresh rate 60Hz | Brightness 250 | Contrast 1000:1 | Dynamic contrast (DCR) 20000000:1 | Response time 5 ms | Horizontal 178 degrees | Vertical 178 degrees | Displayable colours 16.7 million | 1x15pin D-sub | 1xHDMI | 1xDisplayPort | 1xHeadphones jack | Speakers | Tilt | PSU Inbuilt | 100 mm x 100 mm
Specification
| Manufacturer | AOC |
| Model | 24E1Q |
| Model Name | 24E1Q |
| Diagonal (") | 23.8 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen type | 16:9 |
| Panel | IPS |
| Screen Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Contrast | 1000:1 |
| Brightness (cd/m2) | 250 |
| Vertical View Angle | 178˚ |
| Horisontal View Angle | 178˚ |
| Headphone Jack | 1 |
| Pixel size | mm |
| Dynamic contrast | 20000000:1 |
| Colours | 16.7 milj. |
| VESA Mounting | jah |
| VESA 100 x 100 | Jah |
| Speakers | Integrated |
| Sound (W) | 2 W |
| Powered by | built-in |
| HDMI | 1 |
| 3.5 mm Connector | jah |
| Outlet For Headphones | 1 |
| 15pin D-sub | 1 |
| Display Port | 1 |
| Audio Input | jah |
| Energy consumption | 18 kWh/1000h |
| Colour | Black |
| Tiltable | Jah |
| Weight net (kg) | 3 kg |
| Weight with package (kg) | 4.49 kg |
| Laius | 539 mm |
| Product height | 405 mm |
| Product depth | 199 mm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 53.91 x 40.49 x 19.94 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 60.9 x 42.1 x 13.7 cm |
| Energy label | E |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/388961/fiches?language=EN |