24" Full HD LCD Monitor DELL SE2425HG, 210-BSNR
Description
Smoother, tear-free performance
Enjoy seamless, smooth motion while gaming or streaming content. This monitor delivers all the action with vibrant colours and without tear or lag. Experience clear visuals, fluid motion and minimal input lag with a 200Hz refresh rate and a fast 1ms response time. AMD FreeSync™ Premium technology helps eliminate screen tearing for PC gaming, while an HDMI VRR (Variable Refresh Rate) keeps console action smooth and responsive for seamless gameplay and faster reaction time.
Enhanced eye comfort
Minimise harmful blue light exposure without sacrificing colour accuracy with Dell’s always-on, built-in ComfortView Plus.
See the difference when ComfortView Plus helps dial back yellow hues to ensure better colour fidelity, compared to the results of software-enabled low blue light technology.
Specification
| Manufacturer | DELL |
| Model | SE2425HG |
| Model Name | SE2425HG |
| Type Of Monitor | äriotstarbeline |
| Diagonal (") | 24 |
| Screen Size Metric | 60.47 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Supported Graphics Resolutions | 1024 x 768 (XGA)/1152 x 864 (XGA+)/1280 x 1024 (SXGA)/1280 x 800/1680 x 1050 (WSXGA+)/1920 x 1080 (HD 1080)/640 x 480 (VGA)/720 x 400/800 x 600 (SVGA) |
| Screen Technology | LCD |
| Panel | IPS |
| Screen Refresh Rate | 200 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 5 ms |
| High Definition (HD) | Full HD |
| Contrast | 1000:1 |
| Brightness (cd/m2) | 300 |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Supported Video Modes | 1080p/480p/576p/720p |
| Pixel size | 0.2745 mm |
| Temperature range | 0 ... 40 °C |
| Colours | 16.7 milj. |
| VESA 100 x 100 | yes |
| Display | matt |
| HDMI ports | 2 |
| Display Port | 1 |
| Energy consumption | 15.6 kWh/1000h |
| Colour | Black |
| Tiltable | yes |
| Weight net (kg) | 3.19 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 2620 g |
| Weight with package (kg) | 4.6 kg |
| Laius | 538.84 mm |
| Product height | 412.3 mm |
| Product depth | 188 mm |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 53.84 x 31.7 x 4.72 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 53.84 x 41.23 x 18.8 cm |
| Standby power (W) | 0,5 W |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2352863.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2352863/fiches?language=EN |