Stick Vacuum Cleaner KARCHER FCV 3/1.056-122.0
219,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
For floors so clean they shine – the FCV 3
The 3-in-1 vacuum mop with innovative Xtra!Clean function vacuums, mops and dries, making light work of cleaning hard floors, carpets and even clearing up spilled liquids, saving up to 50 percent of time. Choose from three cleaning modes – standard mode with water distribution, dry mode and the powerful Advanced!Power mode – and tackle any dirt, whether it's dust, pet hair or stubborn stains.
The ultimate Hygienic!Spin technology with up to 500 roller revolutions per minute not only ensures perfect mopping results, but also eliminates up to 99 percent of bacteria for hygienic cleanliness. In addition, the long-lasting battery with up to 30 minutes of runtime for cleaning up to 130 square metres non-stop and the integrated self-cleaning function deliver maximum convenience – for easy cleaning without getting your hands dirty.
| Manufacturer | Kärcher |
| Model | 1.056-122.0 |
| Model Name | FCV 3 |
| Vacuum Cleaner Type | Cordless/bagless/upright/wet/dry |
| Water tank capacity (L) | 0.8 l |
| Battery Type | Laetav liitiumioonaku |
| Battery Life | 0.5 h |
| Loading time | 3 h |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 3.8 kg |
| Weight with package (kg) | 8 kg |
| Dimensions | 1138 x 268 x 280 mm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee