Varstolmuimeja Cleaner KARCHER VCS 3 Nano 1.198-930.0
192,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Battery-powered vacuum cleaner VCS 3 Nano Complete
The VCS 3 Nano cordless vacuum cleaner – the compact and powerful assistant for a clean home with innovative dirt detection, intelligent suction power regulation and LED lighting.
The VCS 3 Nano cordless vacuum cleaner is a compact and powerful assistant for everyday cleaning. Thanks to intelligent dirt detection, the suction power is automatically adjusted to the level of dirt to ensure efficient cleaning and the best possible battery runtime. The Clean Control Display provides information about the current cleaning mode and the level of dirt. Featuring modern BLDC motor technology and optimised sealing of the floor nozzle, it guarantees excellent dust pick-up on all surfaces. The LED lighting on the floor nozzle makes even the finest dirt visible. The 180° swivel joint offers high manoeuvrability and glides smoothly around furniture and into corners.
The multi-stage HEPA filter system, which reliably traps 99.9 percent (tested as per EN IEC 62885-4:2020/A1:2023) of the vacuumed particles, ensures clean exhaust air, making the VCS 3 Nano an ideal choice for allergy sufferers. At less than 79 dB, vacuuming can be quiet as a whisper, ideal for households with children or pets. USB-C charging for added convenience and flexibility; plus, the device can be stored in the wall bracket to save space.
VCS 3 Nano | Stick vacuum | Black | Dust container type Bagless | Dust capacity 0.6 L | Cleaning type Dry | Vacuum air filtering HEPA | Power source Battery
| Manufacturer | Kärcher |
| Model | 1.198-930.0 |
| Model Name | VCS 3 Nano |
| Vacuum Cleaner Type | Cordless Container Vacuum |
| Dust bag / container capacity (L) | 0.6 L |
| Power source | battery operated |
| Battery Type | laetav liitiumioonaku |
| Battery Life | 10 - 40 min |
| Battery capacity | 2500mAh |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 2.2 kg |
| Weight with package (kg) | 4.85 kg |
| Laius | 250 mm |
| Product height | 1100 mm |
| Product depth | 224 mm |
| Dimensions (H x W x D) cm | 110 x 25 x 22.4 cm |
| Noise level (dB) | < 78 dB |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee