Multiroom Port SONOS
499,00 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Bring the Sonos experience to your existing stereo or receiver, and enjoy endless possibilities for multiroom listening
Connect Port to your traditional audio equipment to stream music, radio, audiobooks and more from all your favourite services. Control is easy with the Sonos app and Apple AirPlay 2. Expand your sound system any time by adding Sonos speakers around your home. Everything works together over WiFi.
Transform your stereo or amplified receiver into a state-of-the-art Sonos system to stream music, podcasts, audiobooks, radio, and more from your favourite services.
Wirelessly connect Sonos speakers around your home for a truly immersive listening experience, and enjoy vinyl, CDs, and stored audio files in other rooms.
The 12 V trigger automatically turns your amplifier on so you can just press play in the app. No extra remote required.
Place Port on a shelf or easily mount it in an AV rack. The matte black finish complements all your other equipment.
Freedom of control:
Sonos app
Connect all your streaming services, discover new music on Sonos Radio, and personalise settings.
Apple AirPlay 2
Send sound directly from your iPhone, iPad or Mac, then ask Siri to turn it up from your device.
Direct
Control directly from supported apps, including Amazon Music, Pandora, Spotify, and TIDAL.
Voice optional
Get hands-free help when you add a voice-enabled speaker like Roam 2 or Era 100 to your system.
| Manufacturer | SONOS |
| Product Model Code | PORT1EU1BLK |
| Model Name | PORT |
| Type | multiroom adapter |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Processor | Quad Core 1.4 GHz A-53 |
| RCA | 2 |
| Ethernet | yes |
| Toitepinge | 100-240V, 50/60 Hz |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Included | power adapter, RCA cable |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 0.47 kg |
| Dimensions (H x W x D) cm | 4.1 x 13.8 x 13.8 cm |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee