Water Kettle ELECTROLUX E7K1-6BP
68,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Electric kettle with preset temperature settings
The temperature selection function allows you to choose between five preset settings: 80°C for green tea, 85°C for white tea, 90°C for oolong tea, 95°C for French press coffee, and 100°C for black tea, herbal teas, instant oatmeal, and instant noodles.
Safe with automatic shut-off
The kettle automatically switches off for safety when one of the following conditions is met: the water reaches boiling point, the kettle is lifted from the base, or the kettle is empty.
Elegant design
The matte black finish blends seamlessly into any modern kitchen interior.
| Manufacturer | Electrolux |
| Model | E7K1-6BP |
| Type of Device | water kettle |
| Jug capacity | 1.7 L |
| Cordless jug turnable on base | yes |
| Concealed heating element | yes |
| Selectable water temperature | yes |
| Water level gauge | yes |
| Power | 2400 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 1.32 kg |
| Laius | 22.16 cm |
| Product height | 23.15 cm |
| Product depth | 26 cm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee