Water Kettle ELECTROLUX E3K1-3ST
36,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
1,7 l water capacity
Create 3 kettle has capacity of 1,7 Litres – you can make tea for whole family or simply pre-boil pasta water quickly.
Elegant, durable stainless steel housing
Premium stainless steel jug looks good on any modern kitchen counter.
| Manufacturer | Electrolux |
| Model | E3K1-3ST |
| Type of Device | water kettle |
| Auto Switch Off | yes |
| Jug capacity | 1.7 L |
| Cordless jug turnable on base | yes |
| Concealed heating element | yes |
| Housing material | metal |
| Adjustable temperature | ei |
| Water level gauge | yes |
| Power | 1850 |
| Colour | stainless steel |
| Weight net (kg) | 0.965 kg |
| Laius | 15 cm |
| Product height | 21.5 cm |
| Product depth | 24 cm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee