Headphones TRUST GXT498W FORTA/WHITE 24716
55,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
GXT 498 Forta Gaming Headset For PS5™
Powerful over-ear gaming headset made with recycled materials – officially licensed for PS5™.
Enjoy your best gaming experience ever with the Forta headset, officially licensed for PS5™ consoles. Not only is it designed to work perfectly with your PlayStation® console, but it’ll match it too. Cool.
Say goodbye to brain-squishing headsets. A padded headband, moveable earcups, and durable soft over-ear pads will get you feeling as good as that very first win.
Sound so good you’ll be able to play with your eyes close. Powerful 50mm drivers and 3D audio on your PS5™ console takes you straight to the centre of the action – right where you need to be.
Feeling chatty? Express every emotion under the sun with your flexible detachable microphone. Not in the mood? That’s fine too - simply detach the mic, and you’re good to go!
Game time is you time, so do things your way - on-ear volume control and microphone mute enables to you hear and be heard only when you want; and a detachable 1.2m long 3.5mm cable helps you easily connect to your PS5™ console, PS4™ console, and PC. Game on!
Type Gaming | Over-the-ear | 1x4-pole 3.5mm | Sensitivity 90 dB(a) | Cord length 1.2 m | Included Accessories Gaming headsetPop filter1.2m audio cableUser guide | Colour White | Weight 0.253 kg
| Manufacturer | TRUST |
| Model Name | GXT 498 FORTA |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone Features | Gaming |
| Acoustic System | closed |
| Intended use | Gaming |
| Drive | 50 mm |
| Connections | juhtmega |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Microphone | 3.5 mm |
| Volume control | pöördnupuga |
| Impedance (Ohm) | 32 Ω |
| Sensitivity | 90 dB |
| Cord lenght | 1.2 m |
| 3.5 mm Connector | yes |
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone | igasuunaline |
| Detachable Microphone | yes |
| Microphone Frequency | 100 - 17000 Hz |
| Microphone Mute | yes |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 0.269 kg |
| Weight with package (kg) | 0.404 kg |
| Laius | 165 mm |
| Product height | 205 mm |
| Product depth | 83 mm |
| Dimensions | 205 x 165 x 83 mm |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | www.trust.com/en/product/24716-gxt-498w-forta-gaming-headset-for-ps5-white |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee