Headphones TRUST GXT492W CARUS/WHITE 25448
34,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
GXT492 Carus Multiplatform headset
Powerful comfortable over-ear gaming headset made for PC, laptop and consoles.
Super sound
Never miss a single sound with this headset. Complete with 50mm drivers, experience awesome sound that makes sure you hear every footstep, explosion and more with the ultimate clarity.
Crank up the comfort
A happy headset makes for happy gamers, which is why the Carus has been designed to offer optimal comfort, no matter how long your gaming session. With an over-ear, fabric design and PU leather ear cups, it’s so comfy you might not ever want to take it off!
Microphone magic
Offering flexibility at its finest, the Carus’s detachable microphone lets you communicate clearly during intense gameplay and easily remove it when not needed.
Have it all
Comfort, control, adjustability – this headset has it all. X-axis swivel ear cups and an adjustable headband help you find the perfect fit, whilst the on-ear volume control and microphone mute make it oh-so-easy to use just the way you like.
For one, for all
Great sound, for all your platforms. Whether you’re a fan of PC, PlayStation, Xbox, Switch 2 or anything else, the Carus Multiplatform Gaming Headset easily connects to any 3.5mm devices via the 1.2m detachable cable or included 1m extension cable.
Headset | Wearing style Head-band | Gaming | Headset type Binaural | Colour White | Volume control Button | Cable length 1.2 m | Adjustable headband Yes | Sound pressure level (max) 100 dB | Connectivity technology Wired | 3.5 mm connector Yes | Ear coupling Circumaural | Headphone frequency 20 - 20000 Hz | Headphone sensitivity 105 dB | Weight 0.284 kg
| Manufacturer | TRUST |
| Model Name | GXT492W Carus |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Frequency | 20 - 20000 Hz |
| Acoustic System | closed |
| Intended use | Gaming |
| Drive | 50 mm |
| Connections | juhtmega |
| Volume control | nupuga |
| Sensitivity | 105 dB |
| Cord lenght | 1.2 m |
| 3.5 mm Connector | yes |
| Weight net (kg) | 284 g |
| Weight with package (kg) | 0.404 kg |
| Laius | 174 mm |
| Product height | 195 mm |
| Product depth | 94 mm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee