Headphones TRUST GXT415SM ZIROX SUPERMAN 25738
29,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
LIGHTWEIGHT GAMING HEADSET GXT 415 ZIROX
Lightweight over-ear gaming headset made for PC, laptop and consoles. At only 244 grams, the Zirox has a comfortable lightweight design that you’ll barely even notice – just make sure you don’t leave the house still wearing them! The Zirox’s foldaway microphone tucks neatly into the headset itself, whilst on-ear volume control and microphone mute give you the opportunity to hear and say exactly what you want.
Headset | Wearing style Head-band | Gaming | Headset type binaural | Colour Red/Blue | Volume control Button | Cable length 2 m | Adjustable headband Yes | Sound pressure level (max) 100 dB | Connectivity technology Wired | 3.5 mm connector Yes | Ear coupling Circumaural | Headphone frequency 20 - 20000 Hz | Headphone sensitivity 90 dB | Weight 0.244 kg
| Manufacturer | TRUST |
| Model | GXT415SM |
| Model Name | Zirox Superman |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Frequency | 20 - 20000 Hz |
| Acoustic System | closed |
| Intended use | Gaming |
| Drive | 50 mm |
| Connections | juhtmega |
| Volume control | nupuga |
| Sensitivity | 90 dB |
| Cord lenght | 2 m |
| 3.5 mm Connector | yes |
| Colour | sinine / punane |
| Weight net (kg) | 0.244 kg |
| Weight with package (kg) | 0.372 kg |
| Laius | 170 mm |
| Product height | 200 mm |
| Product depth | 85 mm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee