Headphones LOGITECH PC 960 OEM/981-000100
24,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The Logitech® PC Headset 960 USB features a comfortable and lightweight headband with volume controls and adjustable boom microphone. The noise-canceling microphone filters unwanted background noise. To be connected to a PC via USB-A.
Head-Band | Sensitivity 111 dB(a) | Cord length 2.4 m | Volume control | Colour Black | Weight 0.12 kg
| Manufacturer | LOGITECH |
| Model | PC 960 OEM |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Frequency | 100 - 1000 Hz |
| Intended use | kontor / kõnekeskus |
| Connections | juhtmega |
| Volume control | nupuga |
| Impedance (Ohm) | 32 |
| Sensitivity | 111 dB |
| Cord lenght | 2.4 m |
| USB | yes |
| Microphone Frequency | 200 - 6000 Hz |
| Microphone Sensitivity | -42 dB |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 0.12 kg |
| Weight with package (kg) | 0.372 kg |
| Laius | 245 mm |
| Product height | 200 mm |
| Product depth | 54 mm |
| Dimensions | 200 х 245 х 54 mm |
| Data Sheet (link) | www.logitech.com/en-gb/support/4125?osid=14&bit=64 |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee