Full motion TV wall mount BARKAN BM564L (13"-90")
199,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Exceptionally stable wall mount with double arm
Includes a patented mechanism to fit various screen types and screens with special back structure
Corner installation for screens up to 55"/ 139 cm (depending on installation limitations)
For screens weighing up to 132lbs/ 70kg
Minimum distance from the wall: 3.1" / 8 cm
Maximum distance from the wall: 17.7" / 70 cm
The mount has 3 pivots which: rotate near the wall 180°, fold 360°, swivel near the screen connection plate 120° in addition to a tool-free tilt from 0° till 15° and a +/-5° leveling after the installation
Fits TVs with VESA standard (Bracket Mounting Holes Patterns) 75x75, 100x100, 100x200, 200x100, 200x200, 200x300, 300x200, 300x300, 300x400, 400x200, 400x300, 400x400, 600x400, 600x600, 600x500, 800x600, 850x400 mm and non-VESA up to 800x600 mm
Safety tested with a load of 465lbs/ 210kg
The mount is suitable for wood-stud walls, where the studs are 16" apart
The rails connecting between the two wall plates can be disassembled, allowing you to set the distance between the wall plates at your discretion. Note, that making this alteration will result in different minimum and maximum distances of the mount from the wall than stated in the specifications
The mount is suitable to be installed in the corner of a room
Also compatible with larger screen sizes, where their specifications comply with the mount
Color: black
| VESA 400 x 400 | yes |
| VESA 400 x 200 | yes |
| VESA 600 x 400 | yes |
| VESA 75 x 75 | yes |
| Suitable Screen Size | 55" - 100" |
| VESA 400 x 300 | yes |
| VESA 600 x 600 | yes |
| VESA 800 x 600 | yes |
| Type of mount | Tilt&swivel |
| Fits with VESA | VESA 75x75 kuni 800x600 mm |
| TVs Min Distance From Wall (cm) | 8 cm |
| Kandevõime (kg) | 70 kg |
| TVs Max Distance From Wall (cm) | 70 cm |
| Colour | Black |
| Warranty | Lifetime |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 51 x 25 x 14,5 cm |
| Weight with package (kg) | 7.8 kg |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee