Tilt TV wall mount BARKAN BM510 for 55-115" screens
79,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Includes a patented auto-locking mechanism to prevent disengagement of the screen
No wires or moving parts that might fail or break
2 hanging points at each side
For screens weighing up to 264lbs/ 120kg
Distance from the wall: 3,4 cm (fixed) or 7,3 cm (tilt)
Fits TVs with VESA (Bracket Mounting Holes Patterns) 75x75, 100x100, 100x200, 200x100, 200x200, 200x300, 300x200, 300x300, 300x400, 400x200, 400x300, 400x400, 600x400, 600x600, 800x600, 850x400, 1000x600, 1200x600 mm and non-VESA up to 1200x600 mm
Safety tested with a load of 465lbs/ 360kg
Also compatible with larger screen sizes, where their specifications comply with the mount
Color: black
| VESA 400 x 400 | yes |
| VESA 100 x 100 | yes |
| VESA 200 x 100 | yes |
| VESA 300 x 200 | yes |
| VESA 300 x 300 | yes |
| VESA 400 x 200 | yes |
| VESA 600 x 400 | yes |
| VESA 75 x 75 | yes |
| VESA 200 x 200 | yes |
| VESA 400 x 300 | yes |
| VESA 600 x 600 | yes |
| VESA 800 x 600 | yes |
| Type of mount | Tilt |
| TVs Min Distance From Wall (cm) | 3 cm |
| Fits with VESA | VESA 75x75 - 1200x600 mm |
| TVs Max Distance From Wall (cm) | 7 cm |
| Kandevõime (kg) | 120 kg |
| Suitable Screen Size | 55" - 115" |
| Colour | Black |
| Warranty | Lifetime |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 64 x 17 x 5,7 cm |
| Weight with package (kg) | 3.2 kg |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee