Electric Toothbrushes PHILIPS SONICARE HX3675/13, (2pcs set)
Description
Removes up to 3x more plaque than a manual toothbrush
Clinically proven, the Sonicare electric toothbrush with advanced Sonic technology removes up to three times more plaque than a manual toothbrush. It effectively cleans between teeth and along the gum line while helping to protect your gums.
Unique technology for thorough yet gentle cleaning
Powerful vibrations create microbubbles that are driven deep between teeth and along the gum line. In just two minutes, you achieve results comparable to two months of manual brushing. With 31,000 brush strokes per minute, it gently removes plaque for a thorough daily clean.
Built-in pressure sensor protects teeth and gums
The built-in pressure sensor automatically detects excessive force, alerts you, and reduces brush vibrations to protect your gums. A pulsing sound reminds you to ease off. Seven out of ten users found this feature helped them improve their brushing habits.
Optimize brushing with SmarTimer and QuadPacer
The 2-minute SmarTimer and 30-second QuadPacer guide you to brush for the recommended duration across all areas of your mouth, ensuring a complete clean.
Always know when to replace your brush head
All brush heads wear out over time, so monitoring their condition is essential for optimal performance. BrushSync technology tracks usage and brushing intensity. When it’s time for a replacement, a reminder on the handle and a short beep will notify you.
Specification
| Manufacturer | Philips |
| Model | HX3675/13 |
| Model Name | 3100 series HX3675/13 2-pack sonic electric toothbrushes - white |
| Type of Device | multiple tootbrush set |
| Dental Care Type | Daily / plaque removal |
| Timer | yes |
| Type of nozzle | C1 ProResults |
| Movements per minute | 31 000 |
| Handles | 2 |
| Number of tips | 2 |
| Battery Type | laetav liitiumioonaku |
| Battery Life In Standby Mode | 14 pv |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 472 g |
| Weight with package (kg) | 0.55 kg |
| Laius | 169 mm |
| Product height | 220 mm |
| Product depth | 63 mm |
| Warranty | 2 years |