Electric Toothbrush PHILIPS SONICARE HX7111/01
Description
Cleaner and up to 2x whiter teeth
The Philips Sonicare 5500 introduces next-generation Sonicare technology, a whitening mode, and a pressure sensor. Enjoy up to 7x less plaque and up to 2x whiter teeth thanks to advanced Sonicare performance.
This toothbrush uses the latest Sonicare technology to deliver consistent and reliable brushing for exceptional cleanliness every time. The motor automatically adjusts power to maintain performance, even in hard-to-reach areas. Enjoy gentle yet effective cleaning of teeth and gums with up to 62,000 brush movements per minute. Sonicare Fluid Action drives fluid deep between teeth and along the gum line for enhanced cleaning.
With the W-shaped whitening bristles and central stain-removal pad, a brighter smile is within reach. Diamond-shaped bristles increase surface contact and remove stains more effectively—making teeth up to twice as white in just one week. Dense bristles also remove up to seven times more plaque than a manual toothbrush, while providing a refreshing clean for the entire mouth.
It’s easy to brush too hard, which is why this Philips Sonicare toothbrush features a smart pressure sensor that detects excessive force. The sensor alerts you through gentle vibrations if you’re pressing too hard—simply ease off to keep your gums protected.
Specification
| Manufacturer | Philips |
| Model | HX7111/01 |
| Model Name | Series 5500 HX7111/01 Rechargeable toothbrush |
| User group | vanuserühm täiskasvanud |
| Type of Device | toothbrush |
| Dental Care Type | Daily |
| Timer | yes |
| Type of nozzle | W Optimal White |
| Movements per minute | 62 000 |
| Number of tips | 1 |
| Battery Type | Laetav liitiumioonaku |
| Battery Life In Standby Mode | 21 pv |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 237 g |
| Weight with package (kg) | 0.373 kg |
| Laius | 60 mm |
| Product height | 232 mm |
| Product depth | 110 mm |
| Warranty | 2 years |