Built-In Cooker Hood ELICA LANE SENSOR @ BL MAT/A/52
399,50 €
478,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Airmatic
Clean air, healthy air. Automatically. A sensor tests air-quality at any moment of the day. If it detects vapours, even polluting vapours (like solvents or cigarette smoke), the hood will switch on and adjust extraction power automatically. And will switch off once the air is clean again.
Total Integration
Total & Perfect Look. Our household appliances discreetly adapt to the design and features of your kitchen. The variety of solutions and finishing touches blend in perfectly whatever your taste in style may be.
Super Easy Installation
Quick installation, perfect result. Only a few steps away and the product will be in place. After its automatic fixing, fixing points can also be adjusted by the millimetre, for a safe and aesthetically perfect result.
Perimeter Aspiration
The extraction surface is now tucked away. Distributed over the entire perimeter of the hood, the extraction system offers top efficiency. The extraction area is concealed by a panel rendering pure elegance to your hood.
| Manufacturer | Elica |
| Product Model Code | PRF0188472A |
| Type of cooker hood | äratõmme |
| Installation Type | Integrated |
| Surface finishing | stainless steel |
| Controls | Electronic |
| Hob2Hood | yes |
| Autonomous Sensor Technology | yes |
| Dimmer Option | yes |
| Backdraft Damper | yes |
| Perimeter Aspiration | yes |
| Max Airflow (m3/h, IEC 61591) | 550 |
| Min Airflow (m3/h, IEC 61591) | 255 |
| Airflow, Turbo Mode (m3/h, IEC 61591) | 650 |
| Duct Diameter mm | 150 |
| Suitable filter | CFC0140343, CFC0162221 |
| Lighting | LED |
| Wifi | yes |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 9.5 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Laius | 51.4 cm |
| Product height | 30.3 cm |
| Product depth | 28.3 cm |
| Energy label | B |
| Annual Energy Consumption | 69 |
| Min Noise Level (dB) | 49" |
| Max Noise Level (dB) | 65" |
| Noise Level Turbo Mode | 68 |
| Airflow Dynamics Class | B |
| Grease Filtration Efficiency Class | D |
| Lighting Efficiency Class | A |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee