65" LED Signage Screen LG 65UL5Q-E
Description
Ultra HD Resolution
The UL5Q-E series, with UHD resolution, enhances the realism of colors and details in the content. Its wide viewing angle offers clear visuals, while its 500-nit brightness vividly showcases the content.
LG webOS 6.1
LG webOS 6.1 is available on the UL5Q-E series for smooth execution of multiple tasks. The LG webOS smart signage platform enhances user convenience with an intuitive GUI.
Even Bezel Design
The UL5Q-E series features even bezels, enhancing the aesthetic appeal of various spaces. These uniform bezels not only facilitate easy installation but also transform standard displays into elegant focal points.
Adaptive Viewing Experience
Experience the flexibility with the UL5Q-E series' up/down tilt capability. Whether mounted high or low, the display can be adjusted to eye level, offering viewer engagement regardless of installation height. This versatility not only enhances spatial efficiency but also provides visual comfort, delivering clear information from various viewing angles.
Engineered for 24/7 Operation
Built for environments that never sleep, the UL5Q-E series features panel technology that enables 24/7 operation. The UL5Q-E series includes the same standard warranty period as other signage models and offers an optional extended warranty, providing coverage for up to 5 years in total. If the extended warranty is purchased, coverage ends when either 30,000 hours of usage is reached or the 5-year period expires, whichever comes first.
Advanced Security Architecture
The UL5Q-E series incorporates LG’s Enhanced Kernel Protection (EKP) technology, safeguarding critical data from unauthorized access and potential security threats. This commitment to information security is validated by the ISO/ IEC 15408 Common Criteria EAL2 certification, providing businesses with the confidence that their sensitive content and operations remain protected in today’s challenging security landscape.
Remote Monitoring and Control
This web-based monitoring solution is user-friendly and allows the user to be at ease. It enables the user to have full access anytime, anywhere from their mobile phone & PC in a network-accessible environment, with access to both current and past data. It allows the user to monitor the unit, make adjustments, and control the unit remotely in real time.
LG ConnectedCare
Maintenance is easy and fast with the optional LG ConnectedCare service, a cloud service solution provided by LG. It remotely manages the status of displays in client workplaces for fault diagnosis and remote-control services, supporting the stable operation of clients' businesses.
65 " | LED | ADS | 3840 x 2160 pixels | Brightness 350 cd/m² | HD type 4K Ultra HD | Native aspect ratio 16:9 | Response time 8 ms | Contrast 1200:1 | 3xHDMI ports quantity | USB port Yes | 1xEthernet LAN (RJ-45) ports | Built-in speaker(s) Yes | Product design Digital signage flat panel | Colour Black | VESA mounting Yes | Purpose Commercial | Operating hours (hours/days) 24/7 | Remote control included Yes | Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C | Wi-Fi Yes
Specification
| Manufacturer | LG |
| Model Name | 65UL5Q-E |
| Diagonal (") | 65" |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | LED |
| Screen Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 8 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| Brightness (cd/m2) | 500 cd/m² |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Temperature range | 0 ... 40 °C |
| Colours | 1.07 mlrd |
| Fits with VESA | 200 x 200 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Sound (W) | 20W |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 3 |
| RJ45 | 1 |
| Wifi | yes |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 16.5 kg |
| Weight with package (kg) | 21.8 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 145.29 x 82.92 x 5.97 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 163.5 x 97.6 x 14.1 cm |
| Energy label | G |
| Energy Label (HDR) | - |
| Warranty | 3 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2417291/fiches?language=EN |