25" Full HD LCD Monitor MSI MAG 255XF
179,90 €
Description
The MSI ARSENAL GAMING (MAG) series is engineered to give gamers the edge they need to dominate on the virtual battlefield. Inspired by the rugged durability and unwavering reliability of military-grade equipment, the MAG series is built to provide an unwavering defense in every gaming scenario.
However, MAG isn't just about performance; it's a design language that conveys ruggedness and toughness, embodying the very essence of the MAG style. For gamers who are determined to dominate their digital battlegrounds, the MAG series is here to stand with you, establishing the ultimate defense.
- Rapid IPS Panel – Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness.
- 300Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames.
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates.
- AI Vision – The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors.
- Less Blue Light – Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum.
Specification
| Manufacturer | MSI |
| Model | MAG 255XF |
| Model Name | MAG 255XF |
| Diagonal (") | 24.5 |
| Screen Size Metric | 62.23 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Screen Technology | LCD |
| Screen Refresh Rate | 300 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 0,5 ms |
| High Definition (HD) | Full HD |
| DVI | ei |
| Brightness (cd/m2) | 250 cd/m² |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Colours | 1.07 mlrd |
| HDMI ports | 2 |
| Headphones jack | 1 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 3.24 kg |
| Weight with package (kg) | 5.3 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 55.71 32.69 x 6.64 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 55.71 x 41.85 x 22.01 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 63 x 41.1 x 12.5 cm |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 3 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2120211.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2120211/fiches?language=EN |
Similar products
25" Quad HD LED Monitor AOC Q25G4SR
232,90 €
27" LCD Monitor MSI MAG 274F MSI
163,93 €
27" LCD Monitor MSI MAG 276CF E20
164,48 €
27" LCD Monitor MSI PRO MP272PMG
194,56 €