24" Full HD Monitor MSI PRO MP245PG E14
Description
Efficiency by Day, Dominance by Night
The PRO MP245PG E14 monitor combines a 144Hz refresh rate and AMD FreeSync™ for smooth gaming and work. Its ergonomic design, PerfectEdge display, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution.
PerfectEdge Provides the Perfect View.
The four-side slim bezel design maximizes screen space, minimizing distractions and enhancing focus. Ideal for work or play, it allows seamless multi-monitor setups, creating a clean, expansive, and elegant workspace.
144Hz + 1ms MPRT + AMD FreeSync™
Unlock the full potential of your monitor with a high refresh rate. From seamless multitasking at work to ultra-smooth gaming and fluid AI-generated visuals, every detail comes to life with precision and speed.
Whether you're creating, playing, or innovating — this is performance you can see and feel.
Sleek Integration with Mini PC Mountable
Experience the flexibility of a 4-way adjustable monitor and the convenience of a tidy desk with our mini-PC mountable stand.
MSI Power Link Support
The standard Mini-PC mountable design allows the Cubi Series to be mounted on the stand of the monitor, tidying up the workspace. MSI Power Link with HDMI™ CEC lets the mini-PC be powered on by the monitor's button, enhancing efficiency and user experience.
Ergonomics for All-Day Productivity
Working in a suitable position not only has a positive impact on job satisfaction and productivity but can also contribute to overall health and well-being. Also, 4-way adjustable stand allows users who need to work in a vertical way properly and efficiently.
Specification
| Manufacturer | MSI |
| Model | PRO MP245PG E14 |
| Model Name | PRO MP245PG E14 |
| Type Of Monitor | äriotstarbeline |
| Diagonal (") | 23.8 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Screen Technology | LCD |
| Panel | IPS |
| Screen Refresh Rate | 144 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 4 ms |
| High Definition (HD) | Full HD |
| Contrast | 1500:1 |
| Brightness (cd/m2) | 300 |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Headphone Jack | 1 |
| Headphone Connector | 1 |
| Pixel size | 0.2745 mm |
| Dynamic contrast | 100000000:1 |
| Colours | 16.7 milj. |
| VESA 100 x 100 | yes |
| Speakers | yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 4W |
| HDMI ports | 1 |
| Housing material | plastik |
| Headphones jack | 1 |
| Powered by | Seesmine toiteplokk |
| HDMI | 1 |
| 15pin D-sub | 1 |
| Display Port | 1 |
| Audio Input | 1 |
| Energy consumption | 18 kWh/1000h |
| Included | 1x HDMI Cable (1.4), 1x Power Cord (C13), 1x Quick Guide, 4x Stand Screw, 1x VESA Plate, 4x VESA Plate Screw. |
| Colour | Black |
| Reversible | yes |
| Tiltable | yes |
| Adjustable height | yes |
| Pivot | yes |
| Weight net (kg) | 5250 g |
| Weight with package (kg) | 7.8 kg |
| Laius | 539.36 mm |
| Product height | 519.29 mm |
| Product depth | 226.93 mm |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 53.94 x 31.47 x 5.17 cm |
| Standby power (W) | 0,5 W |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2339215/fiches?language=EN |