22" Full HD LCD Monitor LG 22MR410-B
Description
21.45” Full HD display
LG Monitor highlights the performance of liquid crystal displays. The 21.45-inch screen with Full HD (1920x1080) elevates work productivity through clear color.
100Hz Refresh Rate
A fast 100Hz provides a smooth frame loading in various programs. Also, you can enjoy realistic gameplay with less screen stuttering and motion blur.
3-side Virtually Borderless design
This display has a slim bezel on three sides, allowing you to create a suitable work environment through convenient tilt adjustment.
Reader Mode & Flicker Safe
Reader mode adjusts color temperature and luminance, supporting a suitable viewing experience for reading on a monitor. Flicker safe reduces invisible flickering on the screen, and it helps to provide a comfortable working environment for a long time.
OnScreen Control
Easily control display settings with a few clicks using OnScreen Control software. You can also readily divide the whole display area with Screen Split.
AMD FreeSync™ / Black Stabilizer
With AMD FreeSync™ technology, gamers can enjoy smooth, clear movement in high resolution and fast-paced games. It virtually eliminates screen tearing and stuttering, providing an immersive gaming experience. Black stabilizer helps gamers to detect snipers lurking in the dark corners and swiftly navigate flash explosions.
Specification
| Manufacturer | LG |
| Model | 22MR410 |
| Model Name | 22MR410-B |
| Diagonal (") | 21.45 |
| Screen Size Metric | 54.5 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | VA |
| Screen Refresh Rate | 100 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Contrast | 3000:1 |
| Brightness (cd/m2) | 250 cd/m² |
| Vertical View Angle | 178 |
| Horisontal View Angle | 178 |
| Colours | 16.7 milj. |
| VESA Mounting | yes |
| VESA 100 x 100 | yes |
| Headphones jack | yes |
| Technologies | AMD FreeSync™ |
| HDMI | yes |
| 15pin D-sub | yes |
| Colour | Black |
| Stand Type | center stand |
| Tiltable | yes |
| Weight net (kg) | 2.46 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 2.05 kg |
| Weight with package (kg) | 3.51 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 49.19 x 28.43 x 5.05 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 49.19 x 37.81 x 20 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 56.7 x 37.2 x 12.8 cm |
| Energy label | E |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1632492/fiches?language=EN |