Washer-Dryer BOSCH WNC254ARSN
944,46 €
Description
- Wash & Dry: wash and dry up to 6 kg of laundry in one cycle, or wash up to 10.5 kg.
- i-DOS: automatically and precisely measures the required amount of detergent and water.
- Auto Dry dries your laundry exactly the way you prefer.
- AntiStain: removes up to 16 different types of stubborn stains without any pre-treatment.
- Home Connect: smart connectivity for home appliances to make everyday life easier.
Specification
| Manufacturer | Bosch |
| Product Model Code | WNC254ARSN |
| Type of Device | washer-dryer |
| Installation Type | Free standing |
| Steaming Technology | steam programme |
| Auto-Dosage | yes |
| Add Item During Programme | yes |
| Max laundry capacity | 10.5 |
| Drying capacity (Kg) | 6 |
| Max Spinning Speed | 1400 |
| Quick Wash Programme | yes |
| Stain Removal Function | yes |
| Capsule Drawer | ei |
| Interior Lighting | yes |
| Child lock | yes |
| Weighing automatics | yes |
| Leak protection | yes |
| Foam sensor | yes |
| Type of motor | inverter |
| Technologies | Speed Perfect Plus |
| Wifi | yes |
| Colour | Grey |
| Weight net (kg) | 88.4 kg |
| Depth with opened door, cm | 114.2 cm |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 85 cm |
| Max Depth | 66 cm |
| Laius | 59.8 cm |
| Product height | 84.8 cm |
| Product depth | 62.2 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 67.5 x 89 x 73.5 cm |
| Energy label | A |
| Energy Label (wash + dry) | D |
| Energy Consumption Per 100 Cycles | 52 |
| Energy Consumption Per 100 Cycles (wash + dry) | 305 |
| Cycle Duration | 240 |
| Cycle Duration (washing+drying) | 500 |
| Water consumption (L) per cycle | 50" |
| Water consumption L/cycle (wash + dry) | 75" |
| Spinning label | B |
| Noise label | A |
| Noise level (dB) | 70 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/washerdriers2019/Label_1450893.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/washerdriers2019/Fiche_1450893_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Similar products
Washer-Dryer AEG LWR73164Q
939,95 €
Washer-Dryer AEG LWR96944B
1223,71 €
Washer-Dryer AEG LWR98165NXE
1077,05 €
Washer-Dryer BOSCH WNC254A0SN
899,99 €