Vacuum Cleaner KÄRCHER AD 2/EU-II 1.629-711.0
Description
Powerful suction, long-lasting, user-friendly, versatile and safe: the AD 2 ash vacuum cleaner, with its 1000 W motor, makes clearing away ash a breeze. Its integrated filter cleaning system provides long-lasting suction power, cleaning the clogged filter at the touch of a button so that the suction power is immediately increased again. Thanks to a single-part filter system with robust flat pleated filter and metal coarse dirt filter, as well as a practical handle on the container, this can be emptied easily, quickly and without having to come into contact with dirt. The metal container, a flexible suction hose made from coated metal and high-quality flame-resistant material provide maximum safety when picking up ash. The bevelled hand tube provides optimum working comfort and performs impressively, particularly in corners and difficult-to-reach places in the chimney. This enables ash residues to be fully vacuumed. Its compact design means that the ash vacuum cleaner can be stored in a small space at any time and the suction hose can be conveniently propped up against the device when not in use.residues to be fully vacuumed. Its compact design means that the ash vacuum cleaner can be stored in a small space at any time and the suction hose can be conveniently propped up against the device when not in use.
Kärcher ReBoost filter cleaning technology – filter cleaning at the touch of a button
For high and long-lasting suction power. Suitable for vacuuming large quantities of dirt.
Single-part filter system (flame-resistant) with robust flat pleated filter and metal coarse dirt filter
To easily drain and clean the container without coming into contact with dirt. Extremely high level of comfort thanks to the fast filter removal in just one step.
Flame-resistant material, metal container and metal hose (jacketed)
For maximum safety while vacuuming ash – even when used incorrectly.
Specification
| Manufacturer | Kärcher |
| Model | 1.629-711.0 |
| Model Name | AD 2 |
| Vacuum Cleaner Type | ash vacuum cleaner |
| Type Of Cleaning | dry |
| Suction power | 140 W |
| Air flow | 40 L/s |
| Dust bag / container capacity (L) | 14 l |
| Cord lenght | 4 m |
| Power source | juhtmega |
| Toitepinge | 220 - 240 V |
| Power | 600 |
| Included | Suction hose 1.2 m, Metal, Flat filter, Coarse debris filter |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 4.4 kg |
| Weight with package (kg) | 6.39 kg |
| Dimensions | 345 x 330 x 440 |
| Noise level (dB) | 82 dB |
| Warranty | 2 years |