Vacuum Cleaner GORENJE VCEA28GLBK
89,84 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
XpandZone dust brush – optimal suction performance
The innovative X-shaped dual-channel design increases the surface area that captures dust from carpets, hard floors, and parquet. Its unique shape ensures efficient dust pickup even along the edges of the brush, without compromising performance. The result is faster and more effective cleaning.
Smooth movement on all surfaces
Rubber wheels protect delicate floors while providing excellent grip. The vacuum moves smoothly across hard and smooth surfaces without leaving marks or scratches.
Accessories included
The set includes a pet hair tool, crevice tool, upholstery nozzle, and a brush nozzle, as well as one microfiber dust bag.
| Manufacturer | Gorenje |
| Model | VCEA28GLBK |
| Vacuum Cleaner Type | bagged vacuum |
| Furniture Nozzle | yes |
| Type Of Cleaning | dry |
| Automatically Adjustable Power | ei |
| Compatible dust bag | GB2 |
| Type of motor | universal |
| Dust bag / container capacity (L) | 3 l |
| Working radius (m) | 9 m |
| Cord lenght | 7 m |
| Power | 700 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 5 kg |
| Weight with package (kg) | 8.71 kg |
| Laius | 43.4 cm |
| Product height | 27.2 cm |
| Product depth | 28.9 cm |
| Noise level (dB) | 65" |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee