Vacuum Cleaner ELECTROLUX EL61C3DB
134,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The Clean 600 Bagless vacuum cleaner, featuring innovative cyclonic technology and an ergonomic design, delivers powerful cleaning performance along with easy and lightweight emptying. At least 50% of the plastic used is recycled, without compromising cleaning performance.
Dust emptying in two quick steps
The user-friendly design allows for emptying in two controlled steps, minimizing dust release during disposal.
Impeccable cleanliness
Cyclonic technology ensures uncompromised power throughout the entire cleaning process, even when the dust container is full. When the container is filled, it maintains up to 99% of its initial cleaning performance at maximum power (according to IEC 62885-2 edition 1.0: 5.1, 5.7, and 5.9).
A more hygienic home
The HEPA filtration system captures up to 99.99% of fine dust, dust mites, and allergen particles as small as 0.3 microns, ensuring cleaner exhaust air.
| Manufacturer | Electrolux |
| Model | EL61C3DB |
| Vacuum Cleaner Type | Container Vacuum |
| Type Of Cleaning | dry |
| Hard Floor Nozzle | yes |
| Suction power | 170W |
| Type of motor | universal |
| Dust bag / container capacity (L) | 1.6 L |
| Power | 700 |
| Colour | Blue |
| Weight net (kg) | 7.19 kg |
| Laius | 28.3 cm |
| Product height | 30.4 cm |
| Product depth | 42.2 cm |
| Noise level (dB) | 74 |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee