55" 4K OLED Smart TV SAMSUNG QE55S85FAUXXH
Description
A better experience with the Samsung Vision AI Smart TV
NQ4 AI Gen2 Processor
Powered by 20 AI neural networks, this processor enhances both picture and sound quality. The result is an outstanding viewing experience, whether you're streaming content, playing your favorite games, or watching live broadcasts.
4K AI Upscaling
Watch your favorite content in even greater detail. Samsung’s AI processor upgrades content to 4K resolution using 20 AI neural networks, while maintaining sharp and smooth picture quality.
OLED HDR
Samsung’s AI processor smooths and sharpens motion, allowing you to see moving objects and text much more clearly. Watching live broadcasts and fast-paced action has never been easier.
PANTONE Validated
PANTONE Validated is a trusted certification for color accuracy by industry experts, confirming the display of 2,140 PANTONE colors and 110 newly added skin tone shades. This ensures a rich and lifelike viewing experience.
Motion Xcelerator 120Hz
Enjoy your favorite games without lag or blur. Samsung’s unique dynamic refresh technology delivers exceptionally smooth visuals in VRR gaming at up to 4K resolution and 120Hz.
One UI Tizen
One UI Tizen offers a personalized screen experience. Samsung’s Tizen OS brings the latest and most innovative features to your TV. User privacy is also protected by Samsung Knox for SmartThings devices. In addition, One UI Tizen supports Tizen OS updates for the next 7 years.
SmartThings
With a built-in smart hub, the TV can connect to and control various smart devices—including those compatible with Matter and HCA. Device notifications are displayed directly on the screen, and the entire smart home system can be viewed at once through a 3D map view.
SolarCell Remote
The Samsung SolarCell Remote charges itself using a solar panel on the back, eliminating the need for disposable batteries. In addition to smart features such as a built-in microphone and voice assistant, it represents a truly innovative remote control.
Specification
| Manufacturer | Samsung |
| Introduction Year | 2025 |
| Model | QE55S85FAU |
| Diagonal (") | 55" |
| Screen Size Metric | 139.7 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Refresh Rate | 100 Hz |
| Operation System | Tizen |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | HDR 10+/High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive)/High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Auto Switch Off | yes |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| Voice Control | yes |
| Sound Modes | Adaptive Sound Pro/Surround |
| Audio Return Channel (ARC) | yes |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Web Browser | yes |
| Works With Amazon Alexa | yes |
| Works With Google Assistant | yes |
| Works With Samsung Bixby | yes |
| EPG (Electronic Programme Guide) | yes |
| Fits with VESA | 300 x 200 mm |
| VESA Mounting | yes |
| VESA 300 x 200 | yes |
| Speakers | yes |
| Sound (W) | 20W |
| Channels | 2.0 |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 4 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Optical audio output | 1 |
| Frame | 4 sides bezel-less |
| RF antenna input | 1 |
| Technologies | /4K Upscaling/AI Auto Game Mode/AI Customisation Mode/AI Energy Mode/AI Mode/AI Sound Pro/Auto Game Mode (ALLM)/Auto HDR Remastering/Colour Booster Pro/Contour Design/Dolby Atmos®/FreeSync Premium/Game Bar/Motion Xcelerator 120Hz/Multiple Voice Assistants |
| USB 2.0 | 2 |
| USB 3.2 | 2 |
| HDMI | 4 |
| Optical S/PDIF | 1 |
| RJ45 | 1 |
| CI | yes |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | WiFi5 |
| Energy consumption | 83 kWh/1000h |
| Included | Pult TM2360E |
| Colour | Black |
| Colour Name | Graphite Black |
| Stand Type | legs at the edges |
| Stand Colour | Black |
| Weight net (kg) | 12.6 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 12.2 kg |
| Weight with package (kg) | 17 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 122.46 x 70.62 x 3.39 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 122.46 x 76.5 x 23.53 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 138.3 x 83.2 x 14.7 cm |
| Energy label | G |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2205086.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/electronicdisplays/Fiche_2205086_ET.pdf |