Smartphone BLACKVIEW ROCK1 PRO 256GB BLACK
Description
A rugged phone with built-in 2D scanner
With a built-in professional 2D scanner, ROCK 1 Pro delivers faster, more accurate, and more reliable barcode decoding, making every scan effortless and efficient.
Efficient Scanning – Fast, Accurate, Reliable
ROCK 1 Pro is built to conquer the toughest scanning scenarios, ensuring precise decoding even for challenging barcodes.
Flicker-Free Soft Lighting
Equipped with 3000K white LED light, designed to reduce eye strain and ensure comfort even during extended use.
MIL-STD-810H Certified
ROCK 1 Pro offers military-grade durability to withstand drops, water, and dust. From construction sites to extreme outdoor adventures, it’s your trusted companion for every challenge. ROCK 1 Pro meets both IP68 and IP69K standards — fully protected against dust, deep water immersion, and powerful high-pressure jets. Engineered for extreme environments, it performs reliably where others can’t. ROCK 1 Pro also has an underwater camera.
15,000mAh Battery Power -Limitless Energy, Unstoppable Fun!
ROCK 1 Pro packs a massive 15,000mAh capacity, delivering unstoppable power for business, travel, and adventure. Always fully charged, ready to rock every moment!
Colour Black | Storage 256 GB | RAM 12 GB | Screen 6.56 " | Flat | 720 x 1612 pixels | CPU Helio G81 | Network 4G | SIM card NanoSIM | Wi-Fi Wi-Fi 5 (802.11ac) | Bluetooth Yes | OS Android 16.0 | Battery capacity 15000 mAh | IP IP68, IP69K | Weight 493 g | AC adapter included Yes
Specification
| Manufacturer | Blackview |
| Model Name | ROCK 1 Pro |
| Diagonal (") | 6.56 |
| Native Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Screen type | flat screen |
| Screen Technology | IPS |
| Screen Refresh Rate | 90 Hz |
| Operation System | Android 16.0 |
| Internal memory | 256 GB |
| Memory (RAM) | 8 GB |
| Processor | 8-tuumaline MediaTek Helio G81 |
| Memory type | TF |
| Supports memory card up to | 256 GB |
| Camera | 16MP + 20 MP |
| Front-facing camera | 13MP |
| GPS | yes |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| NFC | yes |
| Number of SIM | Dual SIM |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Waterproof | yes |
| Water & Dust Proof Rating | IP68; IP69K |
| Charging power (W) | 33 W |
| Battery capacity | 15000 mAh |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 0.493 kg |
| Weight with package (kg) | 0.845 kg |
| Laius | 83.5 mm |
| Product height | 177.9 mm |
| Product depth | 24.7 mm |
| Energy label | B |
| Warranty | 2 years |