Retro Refrigerator SNAIGE FR27SM-PRJ30E3
Description
The SNAIGĖ Retro collection is a nostalgic look at the era, when expressive shapes, dominant lines and vibrant colours prevailed. The Retro collection is for people who are just as vibrant and expressive, and who value style and individuality. A SNAIGĖ Retro fridge-freezer doesn't want to be just a spacious, convenient refrigerator; like all retro-style creations, it will want to stand out and dominate. It is a style icon which has a place in stylish homes, lofts and fashionable offices.
LOW FROST
With the help of LOW FROST cooling technology, frost and ice will form much more slowly in the freezer, so you don’t have to defrost the fridge-freezer as often. And when you do, the defrost time will be much shorter.
Tempered glass shelves
Tempered glass shelves can hold more than 25 kg, are hard to break, do not scratch, and are very easy to clean. The metallised frames attached to the front and back of the shelf will keep spilled liquid from dripping onto the shelves below. The position of the shelves can be easily adjusted – changing the height or removing them altogether.
Specification
| Manufacturer | Snaigė |
| Product Model Code | FR27SM-PRJ30E3 |
| Type | fridge with upper freezer |
| Installation Type | Free standing |
| Controls | mechanical |
| Cooling Technology | Less Frost |
| Ice Maker | none |
| Cool Drawer | none |
| Rapid Freezing | yes |
| Compressor Type | tavaline |
| Lowest Operating Temperature | 16.0 |
| Moisture Preserving Technology | yes |
| Door Handle | attached handle |
| Refrigerator Volume (L) | 194 |
| Freezer volume (L) | 58 |
| Freezing capacity (Kg/24 h) | 3 |
| Bottle shelf | ei |
| Reversible door | Ei |
| Lighting | LED |
| Colour | matte black |
| Weight net (kg) | 50 kg |
| Weight with package (kg) | 54 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 175 cm |
| Laius | 56.2 cm |
| Product height | 172.5 cm |
| Product depth | 63 cm |
| Dimensions (H x W x D) cm | 172.5 x 56 x 63 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 57 x 181 x 64 cm |
| Energy label | E |
| Annual Energy Consumption | 195W |
| Climate Class | N-ST |
| Noise label | C |
| Noise level (dB) | 39" |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/refrigeratingappliances2019/Label_1454118.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/refrigeratingappliances2019/Fiche_1454118_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store