Retro Refrigerator SNAIGE FR24SM-PRDO0E3
469,95 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The SNAIGĖ Retro collection is a nostalgic look at the era, when expressive shapes, dominant lines and vibrant colours prevailed. The Retro collection is for people who are just as vibrant and expressive, and who value style and individuality. A SNAIGĖ Retro fridge-freezer doesn't want to be just a spacious, convenient refrigerator; like all retro-style creations, it will want to stand out and dominate. It is a style icon which has a place in stylish homes, lofts and fashionable offices.
LOW FROST
With the help of LOW FROST cooling technology, frost and ice will form much more slowly in the freezer, so you don’t have to defrost the fridge-freezer as often. And when you do, the defrost time will be much shorter.
Tempered glass shelves
Tempered glass shelves can hold more than 25 kg, are hard to break, do not scratch, and are very easy to clean. The metallised frames attached to the front and back of the shelf will keep spilled liquid from dripping onto the shelves below. The position of the shelves can be easily adjusted – changing the height or removing them altogether.
| Manufacturer | Snaigė |
| Product Model Code | FR24SM-PRDO0E3 |
| Type | fridge with upper freezer |
| Installation Type | Free standing |
| Cooling Technology | Less Frost |
| Ice Maker | none |
| Cool Drawer | none |
| Rapid Freezing | yes |
| Lowest Operating Temperature | 16.0 |
| Moisture Preserving Technology | yes |
| Temperature Range, Freezer | -18°C |
| Door Handle | attached handle |
| Refrigerator Volume (L) | 162 |
| Freezer volume (L) | 47 |
| Temperature rise time | 12 |
| Freezing capacity (Kg/24 h) | 2 |
| Reversible door | Ei |
| Lighting | LED |
| Colour | bordeaux |
| Weight net (kg) | 45 kg |
| Weight with package (kg) | 48.5 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 150 cm |
| Laius | 56.2 cm |
| Product height | 147.5 cm |
| Product depth | 63 cm |
| Dimensions (H x W x D) cm | 147.5 x 56 x 63 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 57 x 155 x 64 cm |
| Energy label | E |
| Annual Energy Consumption | 184W |
| Climate Class | N-ST |
| Noise label | C |
| Noise level (dB) | 39" |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/refrigeratingappliances2019/Label_443678.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/refrigeratingappliances2019/Fiche_443678_ET.pdf |
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee