Refrigerator GORENJE RK4182PS4
Description
15 years or older appliances can consume up to three times more energy than new models. Gorenje’s latest models feature excellent thermal insulation, improved door seals, top-quality cooling system components, and electronic control, all designed to minimize electricity consumption.
CrispZone
The spacious CrispZone drawer preserves nutrients and extends the freshness of your food thanks to its lower temperature.
Eco Mode
In case of prolonged absence, the fridge can be set to operate in power-saving mode as the door is closed all the time.
Specification
| Manufacturer | Gorenje |
| Type | fridge with lower freezer |
| Installation Type | Free standing |
| Controls | mechanical |
| Cooling Technology | static |
| Ice Maker | none |
| Cool Drawer | none |
| Refrigerator Volume (L) | 198 |
| Freezer volume (L) | 71 |
| Temperature rise time | 11 |
| Freezing capacity (Kg/24 h) | 3.2 |
| Bottle shelf | ei |
| Drawers / shelves in freezer | 3 |
| Lighting | LED |
| Colour | Grey |
| Weight net (kg) | 53 kg |
| Weight with package (kg) | 58 kg |
| Standardized Width | 55" |
| Standardized Height | 180 cm |
| Laius | 55" |
| Product height | 180 |
| Product depth | 55.7 |
| Energy label | E |
| Annual Energy Consumption | 210 |
| Climate Class | N-ST |
| Noise label | C |
| Noise level (dB) | 39" |
| Warranty | 2 years |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store