Refrigerator GORENJE RF212EPW4
183,96 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Energy efficiency label E
Appliances that are 15 years old or more consume up to three times more energy than new ones. Gorenje’s new refrigerators feature excellent thermal insulation, improved door sealing, advanced cooling system components, and electronic control, all of which reduce electricity consumption to a minimum.
| Manufacturer | Gorenje |
| Product Model Code | RF212EPW4 |
| Type | fridge with upper freezer |
| Installation Type | Free standing |
| Controls | mechanical |
| Cooling Technology | static |
| Ice Maker | none |
| Cool Drawer | none |
| Refrigerator Volume (L) | 96 |
| Freezer volume (L) | 28 |
| Freezing capacity (Kg/24 h) | 2 |
| Bottle shelf | no |
| Lighting | LED |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 28 kg |
| Weight with package (kg) | 31 kg |
| Standardized Width | 50 cm |
| Standardized Height | 120 cm |
| Laius | 47.5 cm |
| Product height | 117 cm |
| Product depth | 48.7 cm |
| Energy label | E |
| Annual Energy Consumption | 163 |
| Climate Class | N-ST |
| Noise label | C |
| Noise level (dB) | 36 |
| Warranty | 2 years |
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee