Professional Refrigerator SNAIGE CC48DM-P600FDQ
839,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Spacious and convenient SNAIGĖ storage refrigerator provides additional chilled storage capacity in less demanding professional kitchens. It will also be a perfect second refrigerator at home for bulk storage of various food products and beverages. This refrigerator will replace the cellar or storage room; it will take little space and can be placed in the garage or other auxiliary rooms.
The dynamic cooling system will ensure even distribution of cooled air in the refrigerator compartment. The products inside of the chamber will be cooled down from – 2°C to +8 °C. That allows of storing a huge variety of food products: potatoes, vegetables, ready to eat meat, cheese, canned food, all sorts of beverages. It will be easy and convenient all of them to load on strong adjustable wire shelves. Each shelf holds a weight of 60 kg. Therefore, the products can be placed with packaging and boxes.
SNAIGĖ storage refrigerators help you to keep your kitchen or home more organized, save your products for longer at the right temperature. In addition to that – it is easy to maintain and to clean. They meet highest industry requirements, provides excellent performance and outstanding value for many.
| Manufacturer | Snaigė |
| Product Model Code | CC48DM-P600FDQ |
| Type | storage fridge |
| Installation Type | Free standing |
| Controls | mechanical |
| Cooling Technology | static |
| Lowest Operating Temperature | 16.0 |
| Door Handle | attached handle |
| Refrigerator Volume (L) | 350 |
| Fan function (cool air) | yes |
| Temperature range | -16°C ... -24°C |
| Lighting | LED |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 76.5 kg |
| Weight with package (kg) | 83 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 205 cm |
| Laius | 60 cm |
| Product height | 202.5 cm |
| Product depth | 68.5 cm |
| Dimensions (H x W x D) cm | 202.5 x 60 x 68.5 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 64 x 207 x 72 cm |
| Energy label | D |
| Annual Energy Consumption | 882 |
| Noise level (dB) | 60 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/professionalrefrigeratedstoragecabinets/Label_1907558.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/professionalrefrigeratedstoragecabinets/Fiche_1907558_ET.pdf |
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee