Notebook HP NB 255R G10 R5-7535U 15", 8GB, 512GB, W11 Home
534,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Boost workflows with affordable AMD power and DDR5 efficiency
The HP 255R 15.6 inch G10 Notebook provides essential business-ready features in a thin and light design that’s easy to take everywhere you go. This laptop is powered for productivity with a robust AMD processor[2], super-fast DDR5 memory, and storage options—all at a price you can value.
HP 255R G10, AMD Ryzen™ 5, 7535U, 15.6 “, FHD 1920 x 1080, IPS, Colour Silver, RAM 8 GB, DDR5-SDRAM, On-board graphics card model AMD Radeon 660M, Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth, Numeric keypad, Keyboard language English, OS installed Windows 11 Home, Weight 1.66 kg
| Manufacturer | HP |
| Introduction Year | 2025 |
| Model Name | HP 255R G10 |
| Diagonal (") | 15,6" |
| Screen Size Metric | 39.6 cm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Non-Glare Screen | yes |
| Operation System | Windows 11 Home |
| High Definition (HD) | Full HD |
| Battery Elements | 3 |
| Brightness (cd/m2) | 300 cd/m² |
| CPU family name | AMD Ryzen™ 5 |
| CPU model number | 7535U |
| HDMI ports | 1 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB 3.2 | 2 |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Type of battery | liitium-polümeeraku |
| Weight of battery | 190 g |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Colour | Silver |
| Colour Name | Turbo silver |
| Weight net (kg) | 1.66 kg |
| Weight with package (kg) | 2.29 kg |
| Laius | 359.8 mm |
| Product depth | 236 mm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee