Notebook ASUS ExpertBook B5405CVA C5-120U, 14", 16GB, 256GB, W11Pro
867,73 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The ASUS ExpertBook B5405CVA is a professional ultraportable laptop designed for students and business users who need a compact, reliable, and powerful device. Equipped with an Intel Core 5 120U processor, it enables fast multitasking and handles demanding workloads as well as cloud-based applications with ease. With speeds of up to 5.0 GHz and 10 cores, the processor ensures smooth performance in any task. The 14-inch WUXGA display features an anti-glare coating, making it suitable for brightly lit environments.
| Manufacturer | ASUS |
| Model Name | B5405CVA-LY0595XA |
| Computer Family Name | ExpertBook |
| Diagonal (") | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Non-Glare Screen | yes |
| Operation System | Windows 11 Pro Education |
| Internal memory | 256 GB |
| Memory (RAM) | 16 GB |
| High Definition (HD) | WUXGA |
| Battery Elements | 3 |
| Brightness (cd/m2) | 300 cd/m² |
| CPU family name | Intel® Core™ 5 |
| Processor | 120U 1.4 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 Cores, 12 Threads) |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 1 |
| Housing material | aluminum |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 3.2 | 2 |
| RJ45 | 1 |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Type of battery | liitium-ioonaku |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Colour | Grey |
| Colour Name | Gentle Grey |
| Weight net (kg) | 1.44 kg |
| Weight with package (kg) | 2.52 kg |
| Laius | 315.1 mm |
| Product depth | 226.8 mm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee