Notebook ACER Aspire Go 15, Ryzen 5, RAM 16GB, SSD 512GB, Pure Silver
768,22 €
Description
Acer Aspire Go 15
The Acer Aspire Go is a simple, user-friendly laptop designed for everyday use, offering all the essential features for daily tasks. The powerful AMD Ryzen™ 5 7520U processor and 16 GB of memory ensure smooth and fast performance.
Aspire | Go 15 | AG15-21P-R150 | CPU Ryzen 5 | 7520U | 2800 MHz | Screen 15.6" | Resolution 1920x1080 | Screen type Non-Glare IPS | RAM 16GB | LPDDR5 | SSD 512GB | Graphics Integrated | VGA card AMD Radeon 610M | Integrated | Keyboard ENG | 1xHDMI | 1xUSB 2.0 | 1xUSB 3.2 | 2xUSB-C | 1xHeadphones jack | Wireless LAN 802.11a/b/g/n/ac/ax | Bluetooth | Microphone Built-in | Speakers | WebCam | Windows 11 Home | Pure Silver | Width 362.9 mm | Height 19.9 mm | Depth 239.6 mm | Weight 1.73 kg
Specification
| Manufacturer | ACER |
| Product Model Code | AG15-21P-R150 |
| Model Name | Go 15 |
| Computer Family Name | Aspire |
| User group | tavakasutajad |
| Diagonal (") | 15,6" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen type | non-glare IPS |
| Non-Glare Screen | yes |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Internal memory | 512 GB |
| Memory (RAM) | 16GB |
| High Definition (HD) | Full HD |
| CPU family name | AMD Ryzen 5 |
| CPU model number | 7520U |
| Clock speed | 2800 MHz |
| SSD type | PCIe Gen4 NVMe |
| Clock speed | 2800 MHz |
| Memory type | LPDDR5 |
| Graphics memory | Integrated |
| Speakers | Integrated |
| VGA card | AMD Radeon 610M |
| Web cam | Integrated |
| Ethernet | yes |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Optical drive | none |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.2 | 1 |
| USB type C | 2 |
| HDMI | 1 |
| Outlet For Headphones | yes |
| Microphone | Integrated |
| RJ45 | 1 |
| Wifi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Keyboard layout | ENG |
| Colour | Silver |
| Colour Name | Pure Silver |
| Weight net (kg) | 1.73 kg |
| Weight with package (kg) | 2.73 kg |
| Laius | 362.9 mm |
| Product height | 19.9 mm |
| Product depth | 239.6 mm |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | www.acer.com |