Smartphone BLACKVIEW ROCK3 8/256GB BLACK
Description
ROCK 3 - All-Scenario Rugged Mecha. Born to See Beyond
Best-in-Class 160x120 Thermal Vision. Unmatched Clear & Broad Thermal View
See thermal details come alive with ultra-clear, wide-angle imaging that delivers richer contrast, sharper edges, and unmatched visibility.
Sharper 108MP Camera
108MP Samsung® HM6 Main Camera - Redefine High-Resolution Photography. Shoot stunning, ultra-detailed photos with ROCK 3. Capture every moment with incredible clarity, vibrant colors, and razor-sharp detail even in challenging lighting.
Defy any Challenge with Top-Tier IP69K/IP68 & Top-Tier MIL-STD-810H Certified Tough
Built for the Extreme. Tested to military standards, it delivers exceptional durability. Drops, vibrations, and temperature extremes won’t slow you down—built for those who demand toughness in every scenario.
10,000mAh Mega Battery. Endless Power, Endless Adventure.
With 10,000mAh Mega Battery, ROCK 3 ensures reliable power during camping, trekking, or remote work. Enjoy uninterrupted communication and entertainment off the grid.
Specification
| Manufacturer | Blackview |
| Model Name | ROCK 3 |
| Diagonal (") | 6.78 |
| Native Resolution | 2460 x 1080 pixels |
| Screen Technology | IPS |
| Screen Refresh Rate | 120 Hz |
| Operation System | Android 16.0 |
| Internal memory | 256 GB |
| Memory (RAM) | 8 GB |
| Brightness (cd/m2) | 750 cd/m² |
| Processor | MediaTek G100 |
| Memory type | TF |
| Supports memory card up to | 2TB |
| Data standards | 2G,3G, 4G |
| 3G | yes |
| 4G | yes |
| Camera | 108MP |
| Front-facing camera | 50MP |
| GPS | yes |
| Dual SIM | yes |
| Housing material | aluminum |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | WiFi5 |
| Waterproof | yes |
| Water & Dust Proof Rating | IP68; IP69K |
| Charging power (W) | 27 W |
| Fast Charging | yes |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 388 g |
| Weight with package (kg) | 0.745 kg |
| Laius | 82 mm |
| Product height | 181 mm |
| Product depth | 18.1 mm |
| Dimensions (H x W x D) cm | 181 x 82 x 18.1 mm |
| Energy label | B |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2587180/fiches?language=EN |