Microwave Oven SAMSUNG MG23DG4524ATE2
126,66 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Add a contemporary touch to your kitchen with this microwave’s minimalist design. The completely smooth, handle-free door, accented with stainless steel elements, highlights the appliance’s refined appearance. The microwave looks elegant and the door can be conveniently opened using a discreetly hidden bottom handle.
Save time by quickly defrosting frozen ingredients so they’re ready for cooking in no time. The defrost function lets you choose from five common food types: meat, poultry, fish, bread/cake, and fruit. Simply select the food type and weight, and the appliance automatically calculates the required defrosting time and power level. This allows you to prepare frozen ingredients much faster than defrosting in a refrigerator or cold water, while preserving nutrients.
Easy to clean after cooking. The microwave’s durable ceramic interior can be cleaned effortlessly. The interior surface does not discolor over time due to high temperatures, oil, or dirt. Tests confirm that the ceramic enamel has 99.9% antibacterial effectiveness. The surface is approximately 24 times more scratch-resistant than stainless steel and is also resistant to rust, ensuring a long service life for the oven.
| Manufacturer | Samsung |
| Product Model Code | MG23DG4524ATE2 |
| Type | with grill |
| Microwave oven capacity (L) | 23 |
| Installation Type | Free standing |
| Controls | touch / buttons |
| Power levels | 6 |
| Microwave power (Watts) | 800 |
| Grill Power (W) | 1150 W |
| Automatic Cooking Programmes | 11 |
| Oven Inner Surface | enamel |
| Diameter of turning plate (cm) | 28.8 cm |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 13 kg |
| Weight with package (kg) | 14.5 kg |
| Oven cavity dimensions | 21.1 x 33 x 32.4 cm |
| Dimensions (H x W x D) cm | 27.5 x 48.9 x 39.4 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 56 x 33.2 x 42.8 cm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee